WSPÓLNA AKCJA PREWENCYJNA STRAŻAKÓW I POLICJANTÓW

Z okazji Sylwestra i Nowego Roku, wiele osób kupuje materiały pirotechniczne. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu strażacy i policjanci prowadzą kontrole miejsc, gdzie sprzedawane są materiały pirotechniczne. Mundurowi sprawdzają sposób i miejsce przechowywania materiałów pirotechnicznych, czy na opakowaniu podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcją obsługi w języku polskim, czy instrukcja zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia fajerwerków oraz niezbędne ostrzeżenia.
Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, koniecznie musisz pamiętać o kilku zasadach:
1. Kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone;
2. Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi;
3. Nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj!
4. Wypuszczaj je w otwartej przestrzeni;
5. Nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych, w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru;
6. Nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar;
7. Nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien;
8. Po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość;
9. Nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub materiały palne;
10. Przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko!. Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków.