OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ – ŻARY 2018 R.

23 marca 2018 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żarach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczestników turnieju przywitał Komendant Powiatowy PSP w Żarach – st. kpt. Robert Słowikowski oraz Starosta Powiatu Żarskiego – Janusz Dudojć, który pełni także funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach.

W tym roku była to kolejna edycja tego cieszącego się od lat dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli turnieju, w którym wzięło udział 36 dzieci ze szkół na terenie miasta i powiatu żarskiego.

Turniej ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży postaw społecznych i zachęcenia jej do zainteresowania się sprawami bezpieczeństwa, kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ochrony ludności, ekologii, ratownictwa, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.


Klasyfikacja generalna turnieju przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe):

 1. miejsce – Paweł Grześkowiak
  Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żarach
 2. miejsce – Kamil Nowacki
  Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej
 3. miejsce – Alan Dasiukiewicz
  Szkoła Podstawowa w Niwicy


II grupa wiekowa (gimnazja):

 1. miejsce – Jakub Żaba
  Gimnazjum w Trzebielu
 2. miejsce – Krystian Piątkowski
  Gimnazjum w Jasieniu
 3. miejsce – Patrycja Glaser
  Gimnazjum w Lipinkach Łużyckich


III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne):

 1. miejsce – Maciej Gałan
  Zespół Szkół Technicznych w Lubsku
 2. miejsce – Jakub Popaca
  Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku
 3. miejsce – Grzegorz Stefanowicz
  Zespół Szkół Ekonomicznych w Żarach


Cenne nagrody oraz dyplomy za zajęcie trzech pierwszych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych oraz upominki dla uczestników turnieju ufundował Starosta Powiatu Żarskiego. Natomiast słodki poczęstunek w postaci ciasta i pączków zapewniła -jak co roku- Piekarnia Państwa Anny i Eugeniusza Ślawskich z Lipinek Łużyckich.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w kwietniu br. w Zielonej Górze. Powiat żarski reprezentować będą zwycięzcy, którzy zajęli 1 i 2 miejsce w danej grupie wiekowej. Dziękujemy opiekunom za przygotowanie dzieci i młodzieży do tego Turnieju.