WYBUCH I POŻAR W ZAKŁADZIE SWISS KRONO W ŻARACH

19 marca 2019 roku o godz. 11.50 w strażnicy KP PSP w Żarach przy ul. Serbskiej 58 strażacy usłyszeli odgłos wybuchu, a dyżurny stanowiska kierowania otrzymał telefoniczne zgłoszenie o wybuchu i pożarze w sąsiadującym z komendą zakładzie.

Na miejsce zdarzenia alarmowo zadysponowano 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Żarach oraz 4 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Złotnika, Sieniawy Żarskiej, Żar-Kunic oraz Bieniowa. Działania wsparł zastęp z JRG Żagań oraz specjalistyczny pojazd z zapasowymi butlami i aparatami powietrznymi z Ośrodka Szkolenia KW PSP w Gorzowie Wlkp.

Działania zastępów polegały na gaszeniu pożaru dwóch silosów filtra pyłów drzewnych i obronie instalacji filtrów nie objętych pożarem. Strażacy działania gaśnicze prowadzili podając pianę i wodę ze stanowisk gaśniczych z poziomu terenu, z podnośnika hydraulicznego oraz pomostów technologicznych. Z użyciem wody schładzano sąsiadujące z pożarem silosy filtrów.
Na terenie akcji pracował sztab Komendanta Powiatowego PSP w Żarach.  Na miejsce zdarzenia przybył również Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Pożar został ugaszony po 6 godzinach działań gaśniczych. W akcji uczestniczyło 39 strażaków. Żaden strażak ani pracownik zakładu nie został poszkodowany. Działania prowadzono w dużym zadymieniu i zapyleniu. Działania były trudne i wymagały zaangażowania znacznych sił i środków.  Znakomicie sprawdziło się użycie gaśniczej piany sprężonej.