DUŻY POŻAR W LUBOMYŚLU – ZNISZCZENIE POJAZDU JEDNOSTKI OSP ZŁOTNIK – ODTWORZENIE GOTOWOŚCI BOJOWEJ

W dniu 26.07.2019 r. o godz. 16:54 jednostka OSP Złotnik została zadysponowana przez SK KP PSP w Żarach do zdarzenia – pożar ścierniska w miejscowości Lubomyśl. Jako pierwszy na miejscu zdarzenia przybył zastęp z JRG Żary pojazdem GBA 2,5/25/5,5 Renault Midlum wraz z zastępem GCBA 9,5/50 Scania. Chwilę później do pożaru przybył zastęp OSP Złotnik pojazdem GBA 2,5/30/4,7 MAN. Pożar obejmował już powierzchnię ok. 4 ha, występowało duże zadymienie. Kierujący działaniem ratowniczym (KDR) podzielił teren prowadzonych działań na odcinki bojowe, wyznaczając zadania na jednym z odcinków bojowych dla przybyłego zastępu ochotników.  Zastęp OSP Złotnik doskonale znając zagrożony obszar postanowił podjąć działania gaśnicze na swoim odcinku zaczynając od obrony „zboża na pniu”.
Z pomocą nadjeżdżały kolejne zadysponowane zastępy straży pożarnej.

W trakcie prowadzonych działań na skutek zmiany kierunku wiatru nastąpiła również zmiana kierunku rozprzestrzeniania się pożaru, powstało bardzo duże zadymienie, co znacznie utrudniło prowadzone działania. Widząc nagłą i niespodziewaną zmianę zbliżającego się frontu pożaru, kierowca zmuszony został do natychmiastowego odwrotu-przestawienia pojazdu. W trakcie wykonywanego manewru cofania, po pokonaniu ok. 20 m, silnik niespodziewanie zgasł (prawdopodobnie w skutek bardzo dużego zadymienia). Podejmowane próby ponownego uruchomienia pojazdu nie były już skuteczne. Płomienie gwałtownie objęły pojazd, w bardzo krótkim czasie ogniem objęte zostały opony i komora silnika. Z chwilą dojazdu zastępów do płonącego pojazdu, pożar był już w fazie mocno rozwiniętej (płonęło wyposażenie pojazdu, kabina, opony, kanistry z benzyną, a butle aparatów powietrznych rozszczelniały się wskutek wysokiej temperatury). Pojazd całkowicie został objęty ogniem. Działania gaśnicze z użyciem piany nie przyniosły oczekiwanego efektu. Doszło do całkowitego zniszczenia pojazdu. Po dwóch godzinach prowadzonych działań, pożar został zlokalizowany. Zniszczenia pożarowe ograniczyły się do powierzchni 32 ha. W wyniku działań ratowniczo-gaśniczych uratowano około 200 ha „zboża na pniu”.

Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP, Oficer Operacyjny
oraz Oficer Prasowy.

Nikt ze strażaków nie poniósł żadnych obrażeń.

W dniu 29.07.2019 r. w KP PSP w Żarach miało miejsce użyczenie pojazdu pożarniczego GBAM 2/16/15 MAN L-80 z zasobów PSP w Żarach dla jednostki OSP Złotnik, celem odtworzenia gotowości bojowej. Przekazanie pojazdu odbyło się w obecności Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. – bryg. Patryka Maruszaka oraz Wójta Gminy Żary – Leszka Mrożka.